CT8RX-140120 3950HP Triplex Ceramic Oil Lubricated Ball Bearing
Reference: 851012-2
Product Description
Features
· Engineered for High-Performance Applications, Suitable For Both Street and Track Use.
· Lightweight Billet Aluminum Center Section
· CTRX Ultra Slim Hub Compressor Wheel 140MM
· High Flow 9 Bladed Turbine Wheel 120MM
· Standard Rotation Configuration
· Available in T6 & V-Band Inlet Turbine Housings
· Fully Rebuildable & Upgradeable
· Weight: 51 LBS
Product Specifications
Min HP 1400 - Max HP 3950
Min Displacement (L) 3.0 - Max Displacement (L) 12.0
Compressor Housing Specs
Inlet 8” Outlet 5” A/R: .98