CT8RX-124120 TRIPLEX CERAMIC BALL BEARING OIL-LESS AIR COOLED TURBOCHARGER (3500 HP)
SKU: 851212-4
BUILT TO ORDER
Go to cart
Go to cart
CT8RX-124120 3500HP Triplex Ceramic Oil-Less Air-Cooled Ball Bearing
Reference: 851212-4
Product Description
Features
·        Oil-Less Air-Cooled- No Oil or water lines required
·        Lightweight Billet Aluminum Center Section
·        CTRX Billet Aluminum Ultra Slim Hub 7+7 Compressor Wheel 124MM
·       Inconel 713C High Flow 9 Bladed Turbine Wheel 110MM
·       Standard Rotation Configuration
·       Available in T6 & V-Band Inlet Turbine Housings
·       Fully Rebuildable & Upgradeable
·       Maintenance Grease Fitting
·       Horizontal & Vertical Installation
·       Weight: 51 LBS
Product Specifications
Min HP 1400 - Max HP 3500
Min Displacement (L) 3.0 - Max Displacement (L) 12.0
Compressor Housing Specs
Inlet 8” Outlet 5” A/R: .69